بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» راهکارهایی برای پیشگیری از ابتلا به اختلال وسواس فکری در دوران کرونا

راهکارهایی برای پیشگیری از ابتلا به اختلال وسواس فکری در دوران کرونا

در حالی که کشورها رفت و آمد افراد را برای کاهش تعداد مبتلایان به کووید-19 محدود کرده‌اند، اکثر ما به کارهای روزمره خود ادامه می‌دهیم. عادت کردن به قوانین جدید در محل کار، مدرسه، خانه و عدم تماس فیزیکی با دیگران زمان می برد. سازگاری با تغییرات سبک زندگی، مدیریت استرس ناشی از ویروس کرونا و نگرانی در مورد افراد آسیب پذیر برای همه ما چالش برانگیز است.


اگرچه کووید-19 مرگ و میر را به طور قابل توجهی افزایش داده است، اما پتانسیل قابل توجهی برای تأثیر منفی بر سلامت روان، به ویژه در جوانان نشان داده است. ترس از آلوده شدن به این ویروس منجر به اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD) در برخی افراد می شود و آنها را به انجام کارهای اجباری و مضر وادار می کند. بنابراین، کنترل سلامت روان در این شرایط ممکن است کمی دشوار باشد. خوشبختانه موارد زیادی وجود دارد که با رعایت آنها می توان از مردم حمایت و مراقبت کرد. مجله پزشکی دکترتو در این مقاله نکات و توصیه هایی را ارائه می کند. امیدواریم این نکات در مقابله با استرس و وسواس در مقابله با کرونا مفید باشد.


اختلال وسواس فکری اجباری چیست؟

احتمالاً با افراد مبتلا به وسواس برخورد کرده اید. این افراد کسانی هستند که اطراف خود را به شیوه ای ستیزه جویانه سازماندهی می کنند.


اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD) یک اختلال روانی است که با افکار وسواسی، اجبار یا هر دو مشخص می شود. OCD باعث ایجاد افکار مزاحم می شود که غیرقابل توقف هستند. افراد مبتلا به وسواس فکری وسواسی (OCD) احساس می کنند که مجبورند به طور منظم رفتارهای خاصی مانند تمیز کردن را انجام دهند تا افکار وسواسی را خنثی یا ساکت کنند. این اجبار تا جایی ادامه می یابد که حتی ممکن است در امور روزمره ریشه دوانند. این تکانه های مزاحم که بیش از حد و تکراری هستند باعث ناراحتی و افزایش اضطراب در فرد می شود.


 درجات مختلف و انواع مختلفی از وسواس و اجبار وجود دارد. برخی از جنبه‌های همه‌گیری ویروس کرونا ممکن است باعث اضطراب و رفتارهای تکراری در افراد شود، مانند شستن بیش از حد دست‌ها و بررسی مکرر اخبار.رفتارهای وسواسی در کرونا چگونه دیده می شود؟

برخی از جنبه‌های همه‌گیری COVID-19 ممکن است باعث ترس و رفتارهای وسواسی-اجباری شود. افکار وسواسی در نهایت باعث بروز رفتارهای وسواسی مختلفی می شود که برای هر فردی متفاوت است. در زیر برخی از رفتارهای وسواسی که ممکن است افراد در دوران کرونا تجربه کنند را بررسی می کنیم.


ترس از ابتلا به کرونا


ترس از عفونت یکی از شایع ترین مشکلات در بین افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری جبری است. احتمال ابتلا به این بیماری ممکن است باعث شود افراد مبتلا به OCD اقدامات جدی برای حفظ امنیت خود و خانواده خود انجام دهند. این اقدامات می تواند شامل شستن مکرر دست ها، تمیز کردن سطوح یا ترس از خروج از خانه باشد.


کافی است از علائم اولیه کرونا آگاه باشید، واکسن کرونا بزنید و اگر پس از انجام اقدامات احتیاطی همچنان نگران ابتلا به کرونا هستید، با پزشک داخلی خود مشورت کنید. بنا به صلاحدید پزشک محلی، می توانید به صورت آنلاین برای تست کرونا در منزل پزشک خود وقت بگیرید.
احتکار


بسیاری از افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری-عملی درگیر احتکار هستند. معمولا این افراد چیزهایی را احتکار و جمع آوری می کنند که هیچ فایده ای ندارد. با این حال، در طول یک بیماری همه گیر مانند ویروس کرونا، یک فرد مبتلا به OCD ممکن است وسایلی مانند دارو، ضدعفونی کننده دست، الکل و دستمال توالت را احتکار کند.


اختلالات خواب


بیمارانی که در قرنطینه خانگی هستند و محدودیت حرکتی دارند، در معرض خطر اختلال ریتم خواب شبانه روزی هستند. اختلال در ریتم خواب شبانه روزی می تواند اضطراب را افزایش دهد و علائم OCD را بدتر کند. بنابراین توصیه می شود هر روز به طور منظم از خواب بیدار شوید و ریتم خواب خود را رعایت کنید. بعد از بیدار شدن از خواب، به طور منظم ورزش کنید. در نهایت توصیه می شود از شام های آخر شب پرهیز کنید تا بر کیفیت خواب شما تاثیری نداشته باشد. همچنین می توانید از قرص های خواب آور برای تنظیم برنامه خواب خود استفاده کنید.


وسواس و کرونا

آیا پیشگیری یا درمان وسواس در دوران کرونا امکان پذیر است؟

اقدامات حفاظتی ما در برابر COVID-19 موقتی است. پس از کنترل بیماری کرونا، به زندگی عادی خود باز خواهیم گشت. تا آن زمان، ما باید با تغییرات زندگی خود کنار بیاییم. در زیر راه حل هایی آورده شده است که اگرچه ساده هستند اما تاثیر زیادی در حفظ آرامش شما خواهند داشت.


بررسی اخبار روزانه را به حداقل برسانید

سعی کنید تا جایی که ممکن است از دنبال کردن اخباری که باعث اضطراب یا ناراحتی می شود، بکاهید. در صورت نیاز می توانید یک یا دو بار در روز برای آخرین اطلاعات و اخبار مرتبط با کرونا جستجو کنید.


می توانید تعداد اخباری را که دنبال می کنید محدود کنید و فقط قسمت های مهم را دنبال کنید.


اطلاعات منابع موثق را دنبال کنید و از رسانه های اجتماعی غیر قابل اعتماد دوری کنید.


اگر احساس ناراحتی می کنید، از تماس با افراد استرس زا و وب سایت ها خودداری کنید.


در این ویدئو دکتر فاطمه حسنی روانشناس در مورد نحوه مدیریت تنش در دوران قرنطینه با شما صحبت می کند.روابط اجتماعی خود را حفظ کنید

اگر سفر شما محدود است، از طریق تلفن و شبکه های اجتماعی به صورت آنلاین با عزیزان و دوستان خود در ارتباط باشید. تماس تلفنی یا ویدیویی با دوستان باعث می شود با وجود فاصله اجتماعی احساس نزدیکی به یکدیگر کنید.


از مصرف الکل و مواد مخدر خودداری کنید

مقدار الکلی را که می نوشید محدود کنید یا اصلا الکل مصرف نکنید. اگر قبلاً الکل ننوشیده اید شروع به نوشیدن الکل نکنید. از مصرف الکل و مواد مخدر به عنوان راهی برای مقابله با ترس، اضطراب، کسالت و انزوای اجتماعی اجتناب کنید.


هیچ مدرکی مبنی بر اینکه نوشیدن الکل اثر محافظتی در برابر عفونت های ویروسی یا سایر عفونت ها دارد وجود ندارد. در واقع، به دلیل تضعیف سیستم ایمنی، مصرف الکل با افزایش خطر عفونت های ویروسی و نتایج درمان نامناسب همراه است.


از خواب کافی غافل نشوید

همانطور که گفته شد بی خوابی باعث تشدید اضطراب و اختلال وسواس فکری می شود. بنابراین داشتن خواب با کیفیت کافی به شما در کنترل اضطراب و افکار مزاحم کمک می کند. برای آرامش بیشتر می توانید از پادکست های قبل از خواب استفاده کنید.


هنگام استفاده از صفحه نمایش مراقب باشید

مراقب باشید که هر روز چه مقدار زمانی را جلوی صفحه نمایش می گذرانید. پس از مدتی استفاده از صفحه نمایش، حتما به چشمان خود استراحت دهید. استفاده بیش از حد از صفحه نمایش می تواند اثرات منفی بر روی مغز داشته باشد.


زمان نمایش صفحه را با فعالیت های خارج از منزل متعادل کنید.


فعالیت بدنی یک راه حل عالی است

فعالیت ورزشی باعث ترشح هورمون شادی در بدن می شود. بنابراین ورزش یکی از بهترین راه های مقابله با استرس و وسواس در زمان کرونا است.


با رعایت مسائل بهداشتی در خانه یا بیرون از خانه قدم بزنید. تا زمانی که بین شما و دیگران 2 متر فاصله باشد، پیاده روی در محله کاملاً ایمن خواهد بود.


یک تمرین تناسب اندام را امتحان کنید.


حرکات جدید یوگا را تمرین کنید.


با موسیقی مورد علاقه خود برقصید.


وسواس شستشو در دوران کرونا

وسواس شستشو در دوران کرونا

آروم باش

راه های خود را برای کاهش استرس و اضطراب بیابید.


کتاب بخوانید افکار و احساسات درونی خود را بنویسید. یا حتی نقاشی بکشید.


خود را با تماشای فیلم یا تلویزیون با خانواده و دوستان مشغول نگه دارید.


یک برنامه ایمنی برای خود تنظیم کنید

بسیاری از درمانگران توصیه می کنند که افراد مبتلا به OCD یک برنامه بهداشتی بر اساس دستورالعمل های رسمی بهداشت عمومی تهیه کنند. با دنبال کردن این برنامه، افراد مبتلا به OCD متوجه خواهند شد که آیا اقدامات آنها منطقی است یا خیر.


پس از حضور در مکان های عمومی، قبل از غذا خوردن، پس از سرفه و عطسه و بعد از رفتن به دستشویی، دستان خود را به مدت 20 ثانیه با آب گرم و صابون بشویید. هنگامی که آب و صابون در دسترس نیست، از ضدعفونی کننده های دست با الکل 60 درصد استفاده کنید. از شستن زیاد دست ها خودداری کنید که ممکن است به پوست شما آسیب برساند. با شستن بیش از حد دست ها، پوستی را که در برابر عفونت ها محافظت می کند، از بین نبرید.


سطوحی که اغلب لمس می شوند (دستگیره درها، کلید ماشین، پریزهای برق، میز، تلفن، تلفن همراه، شیرهای توالت و شیرآلات) را یک بار در روز ضد عفونی کنید.


قوانینی را برای آرامش ذهن خود تنظیم کنید

اگر با کمال گرایی یا ترس از آسیب رساندن به دیگران دست و پنجه نرم می کنید، به یاد داشته باشید که هیچ کس از شما انتظار ندارد بتوانید به طور کامل از خود یا دیگران محافظت کنید. در واقع هیچ راهی برای تحقق این ایده وجود ندارد. گاهی اوقات داشتن مجموعه ای از قوانین در مورد محافظت از خود می تواند به شما در مدیریت اضطراب خود در این زمان سخت و گیج کننده کمک کند.


درمانگران مردم را تشویق می کنند که آگاهانه در مورد شیوه های نظافت و بهداشت خود فکر کنند. اگر کسی از خانه خارج نشده و کسی وارد خانه نشده است، نیازی به ضدعفونی کردن چیزی نیست. ضدعفونی منظم سطوح، یک بار در روز، منطقی به نظر می رسد.


دارودرمانی

SSRI یا داروهای مهارکننده بازجذب سروتونین در درمان افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری اجباری استفاده می شود. SSRI ها باید با دوز کم شروع شوند و به تدریج با توجه به پاسخ بیمار افزایش یابد. در زمان مقاومت به SSRI، دوز کم آنتی سایکوتیک کمکی (آریپیپرازول، ریسپریدون، کوتیاپین، اولانزاپین) در نظر گرفته می شود. تجویز این داروها با نظر پزشک و با در نظر گرفتن بیماری های زمینه ای فرد و عوارض دارویی انجام می شود.


فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده