مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» 10 نشانه که دندان‌های شما آنطور که فکر می‌کنید سالم نیستند

10 نشانه که دندان‌های شما آنطور که فکر می‌کنید سالم نیستند

همه ما می خواهیم دندان هایی سالم و لبخندی زیبا داشته باشیم، اما تشخیص سلامت یا عدم سلامت دندان ها همیشه آسان نیست. پوسیدگی دندان و بیماری لثه ممکن است علائم مورد انتظار ما را نداشته باشند. در ادامه، در مورد علائمی صحبت خواهیم کرد که می‌گویند دندان‌های شما آنطور که فکر می‌کنید سالم نیستند.


1- دهان شما همیشه بوی بد می دهد

اگرچه گاهی اوقات بوی بد دهان طبیعی است، بوی بد دهان مداوم احتمالاً نشان دهنده وجود مشکل در دهان است.

بوی بد دهان می تواند یکی از علائم هشدار دهنده بیماری لثه باشد. سهل انگاری در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می تواند منجر به تجمع پلاک و باکتری روی دندان ها و لثه ها شود که منجر به التهاب و خونریزی لثه ها می شود.

 

تفاوت سروتونین و دوپامین مطلب مرتبط تفاوت سروتونین و دوپامین

بوی بد دهان نیز می تواند ناشی از مشکلات سینوسی یا حتی معده باشد. بنابراین، اگر متوجه شده اید که بوی بد دهان شما دائمی است و از بین نمی رود، به پزشک مراجعه کنید.

 

2- زبان شما سفید است

غذایی که ما مصرف می کنیم بر رنگ زبان ما تأثیر می گذارد، اما اگر متوجه شدید که معمولاً یک پوشش سفید روی زبان شما وجود دارد، احتمالاً به این معنی است که دهان شما در وضعیت چندان سالمی نیست.

بسیاری از مردم هنگام مسواک زدن زبان خود را فراموش می کنند. این لایه سفید در اثر تجمع باکتری روی زبان ایجاد می شود. این موضوع منجر به بوی بد دهان می شود و سلامت عمومی بدن را به خطر می اندازد.

 

برای جلوگیری از تجمع باکتری بر روی زبان، موهای مسواک یا پشت دندان را کمی روی زبان خود بمالید. استفاده منظم از مسواک و نخ دندان نیز به کاهش باکتری های مضر در دهان کمک می کند.


3- غذا همیشه در دندان شما گیر می کند

اگر متوجه شدید که بیشتر اوقات با مواد غذایی گیر کرده در دندان های خود سروکار دارید، احتمالاً به این معنی است که دندان های شما در حال پوسیدگی هستند.

اگر مرتب مسواک می زنید و نخ دندان می کشید، اما غذا هنوز روی دندان های شما باقی می ماند، این احتمالاً نشان دهنده پوسیدگی پنهان بین دندان های شما است که از سطح دندان ها قابل مشاهده نیست. در واقع، غذا در این حفره ها گیر می کند.

اگر شک دارید که غذا به دلیل پوسیدگی پنهان در دندان هایتان گیر کرده است، برای تایید علت این مشکل به دندانپزشک مراجعه کنید. علاوه بر این، برای جلوگیری از ایجاد هر گونه حفره جزئی، به طور منظم به نخ دندان کشیدن ادامه دهید.


4- هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن، لثه های شما خونریزی می کند

اگر بعد از مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن متوجه شدید که مسواک، نخ دندان یا بزاق شما خونی است، احتمالاً به این معنی است که لثه های شما در وضعیت خوبی نیستند.

اگر لثه ها ملتهب باشند، با تماس خفیف، حتی با مسواک، شروع به خونریزی می کنند. اگر لثه سالم با یک تماس کوچک خونریزی نداشته باشد.

قرمزی و التهاب نیز نشانه بیماری یا التهاب لثه است. اگر لثه‌هایتان دردناک است یا متوجه شدید که بدون هیچ دلیلی خونریزی می‌کنند، حتماً به دندانپزشک خود مراجعه کنید.


5- لکه های سفید روی دندان های خود دارید

ظاهر لکه های سفید روی دندان ها احتمالا یکی از اولین نشانه های پوسیدگی است.

این لکه های سفید نشان دهنده پوسیدگی دندان، ضعیف شدن مینای دندان و تشکیل منافذ در آن است.

پوسیدگی دندان اغلب در مکان‌هایی رخ می‌دهد که قابل مشاهده نیستند، مانند پشت یا بین دندان‌ها، بنابراین تشخیص آن با چشم غیرمسلح دشوار است. به همین دلیل مراجعه منظم به دندانپزشک بسیار مهم است.


6- رنگ یکی از دندان های شما به تدریج تیره شده است

گاهی اوقات مشکلات دندانی بیشتر از آن چیزی است که بتوان آن را احساس کرد. وقتی رنگ یکی از دندان‌ها تیره‌تر از دندان‌های اطراف می‌شود، احتمالاً نشان‌دهنده یک مشکل عصبی است.

اگر دندان ضربه ای دریافت کند (مشکلی که اغلب در آسیب های ورزشی رخ می دهد)، عصب داخل دندان نمی تواند از ضربه دوام بیاورد. در نتیجه دندان به بافت مرده تبدیل می شود و با گذشت زمان رنگ آن در مقایسه با دندان های مجاور تیره تر می شود.

این مشکل اغلب در دندان های جلو رخ می دهد. اگر متوجه شدید که یکی از دندان هایتان تیره شده است، حتی اگر دردی احساس نمی کنید، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر اقدامی نکنید، دندان خود را از دست خواهید داد.


7- مدت زیادی است که دندان درد دارید

اگر دندان ها سالم هستند، نباید هنگام مسواک زدن، نخ دندان کشیدن یا جویدن احساس ناراحتی کنید. احساس درد هنگام گاز گرفتن یا خوردن غذا می تواند نشان دهنده آسیب موقت دندانی یا آسیب جدی تر باشد.

این مشکل گاهی اوقات به دلیل مشکلی به نام "کبودی دندان" (نهفتگی دندان) ایجاد می شود. به عنوان مثال، اگر در غذای شما سنگ یا استخوان سفت وجود داشته باشد و بدون اینکه بدانید آن را به شدت گاز می گیرید، ممکن است دندان شما برای چند روز حساس باشد. مانند هر کبودی دیگری در بدن، این مشکل نیز در نهایت بهبود می یابد.

با این حال، هر دندان درد که بعد از یک هفته از بین نرود، می تواند نشانه یک مشکل جدی باشد، مانند شکستگی دندان، که نیاز به درمان تخصصی دارد.


8- دندان های شما به نوشیدنی های گرم یا سرد حساس هستند

حساسیت به غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم می تواند نشان دهنده پوسیدگی دندان باشد. دندان های سالم معمولاً بیش از حد به دماهای سرد و گرم حساس نیستند، اما دندان های آسیب دیده ممکن است با یک جرعه چای داغ یا یک لقمه بستنی آسیب ببینند.

در بیشتر موارد، شدت مشکل را می‌توان با طول مدت زمان درد تعیین کرد. اگر درد فقط چند ثانیه طول بکشد جای نگرانی نیست زیرا نوشیدنی های سرد معمولا دندان را برای چند لحظه حساس می کنند. حساسیت به دماهای سرد و گرم زمانی که بیشتر طول بکشد مشکل محسوب می شود.

خواص و فواید انبه برای بدن مطلب مرتبط خواص و فواید انبه برای بدن

حساسیت به دماهای سرد و گرم نیز ممکن است ناشی از مشکل جویدن نامتعادل باشد. در این حالت چون فشار بین دندان ها به طور یکنواخت توزیع نمی شود، کار بیشتری از یک دندان انجام می شود و در نتیجه آن دندان زودتر از بقیه خسته و حساس می شود. اگر از مشکل حساسیت دندانی رنج می برید، به دندانپزشک مراجعه کنید.


9- صبح بعد از بیدار شدن از خواب، فک شما سفت و سفت است

اگر صبح‌ها با درد فک یا سردرد خفیف، فک فک یا دندان قروچه از خواب بیدار می‌شوید، این علائم را نادیده نگیرید. افراد زیادی هستند که شب ها در خواب دندان قروچه می کنند یا در مواقعی که مضطرب هستند فک های خود را به هم فشار می دهند.

دندان قروچه یا فشردن دندان ها می تواند آنها را به سرما، گرما یا حتی فشار حساس کند.

در برخی موارد، این رفتارها نشانه اختلال در مفصل گیجگاهی فکی است. این اختلال می تواند اثر دائمی بر روی فک داشته باشد.

دندان قروچه می تواند بر روی مفصل فک تاثیر منفی بگذارد. این مفصل ساختاری شبیه به مفصل زانو یا آرنج دارد و آسیب به آن می‌تواند منجر به صدا یا تورم این مفصل شود.

 

استفاده از نایت گارد، که نوعی ابزار دهانی است که توسط دندانپزشک ساخته می‌شود، می‌تواند آسیب ناشی از ساییدن شبانه به دندان‌ها و فک را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.


10- دندان های شما بلندتر یا بزرگتر از قبل به نظر می رسند

گاهی اوقات ممکن است دندان‌ها بلندتر یا بزرگ‌تر به نظر برسند، و این مشکل اغلب نشانه بیماری یا آسیب لثه است.

لثه ها ممکن است به تدریج به دلیل بیماری لثه عقب بروند، اما از آنجایی که این یک بیماری پیشرونده است و به تدریج ایجاد می شود، ممکن است در ابتدا متوجه آن نشوید. با ادامه روند التهاب لثه، هنگامی که لثه به ریشه دندان نزدیک می شود، نه تنها متوجه بلند شدن دندان خود خواهید شد، بلکه حساسیت و دندان درد نیز شروع می شود.

یکی دیگر از دلایل این مشکل می تواند سایش ناشی از مسواک زدن باشد. مسواک زدن بیش از حد یا با شدت در نهایت می تواند باعث خراب شدن لثه ها شود.

فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب


  دستگاه آب قلیایی دکتر مومنی   |   روانشناس ایرانی در لندن   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


رپورتاژ آگهی ثبت کن و دیده شو !! رپورتاژ آگهی ثبت کن و دیده شو !! مشاهده