بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» آلرژی صبحگاهی

آلرژی صبحگاهی

آلرژی صبحگاهی ممکن است با علائمی مانند احتقان، سوزش و قرمزی چشم و آبریزش بینی همراه باشد که در صبح و پس از بیدار شدن از خواب ظاهر می شود. از سوی دیگر، عوامل زیادی می توانند باعث آلرژی صبحگاهی شوند. معمولاً اگر علائم شما در صبح بدتر شود، ممکن است ناشی از کنه های گرد و غبار باشد که اغلب در رختخواب شما پنهان شده اند. اما در برخی موارد دیگر، آلرژی صبحگاهی می تواند ناشی از گرده گل و شوره حیوانات خانگی باشد. اگر می خواهید در مورد علائم، علل و راه حل های احتمالی درمانی این عارضه بیشتر بدانید، بهتر است ادامه این مقاله را تا انتها بخوانید.


چه عواملی منجر به آلرژی صبحگاهی می شود؟


آلرژی صبحگاهی به هر دلیلی می تواند باعث عطسه هنگام بیدار شدن شود. اما اینکه چرا آلرژی در صبح ظاهر می شود دلایل مختلفی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:


تعداد گرده ها در صبح بیشتر است.

کنه های گرد و غباری که در داخل و اطراف تخت شما زندگی می کنند.

شوره حیوانات خانگی در اتاق خواب شما جمع می شود.

آلرژی شایع است و سالانه بیش از 50 میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد. شایع ترین محرک هایی که می توانند منجر به آلرژی صبحگاهی شوند عبارتند از:


گرد و خاک


هر چقدر هم که ناخوشایند به نظر برسد، آلرژی به کنه گرد و غبار در واقع آلرژی به گرد و غبار یا کنه نیست. در عوض، این مدفوع کنه گرد و غبار است که باعث علائم آلرژی می شود. بر خلاف آلرژی به گرده، آلرژی کنه گرد و غبار در تمام طول سال رخ می دهد، زیرا آنها در داخل خانه شما زندگی می کنند. کنه‌های گرد و غبار می‌توانند در هر جایی زندگی کنند، اما آنها به خصوص فرش، ملافه، پرده و مبلمان روکش‌دار را دوست دارند. بنابراین نمی توان مایت های گرد و غبار را از بین برد. علائم آلرژی به کنه گرد و غبار معمولاً در صبح بدتر می شود زیرا هنگام خواب در معرض آلرژن قرار می گیرید.


آلرژی به گرده که به عنوان تب یونجه یا رینیت آلرژیک فصلی نیز شناخته می شود، یکی از شایع ترین آلرژی ها است. در ایالات متحده، 7.7٪ از بزرگسالان و 7.2٪ از کودکان را مبتلا می کند. گیاهان برای بارور کردن سایر گیاهان از همان گونه گرده آزاد می کنند. آلرژی به گرده ناشی از واکنش به گرده ای است که گیاهان و درختان در بهار، تابستان و پاییز آزاد می کنند. شایع ترین آلرژی های گرده عبارتند از:


چمن ها

درختان

ابروسیا

علائم آلرژی به گرده اغلب در صبح بدتر می شود. علاوه بر این، گرده‌ها می‌توانند به لباس‌های شما بچسبند، به این معنی که شما ماده حساسیت‌زا را در طول روز با خود حمل می‌کنید. همچنین، اگر با پنجره‌های باز بخوابید، ممکن است تمام شب در معرض گرده‌ها باشید.


حیوان خانگی


آلرژی به حیوانات خانگی اغلب در افرادی که سایر آلرژی ها یا آسم دارند رخ می دهد. در واقع، 30 درصد از افراد مبتلا به آلرژی به پوست سگ و گربه نیز حساسیت دارند.


آلرژی به حیوانات خانگی


آلرژی به گربه دو برابر آلرژی سگ است. افراد مبتلا به آلرژی به حیوانات خانگی به پروتئین های موجود در ادرار، بزاق یا شوره (سلول های مرده پوست) حیوان خانگی واکنش نشان می دهند. مردم اغلب مو یا خز حیوانات خانگی را با یک آلرژن اشتباه می گیرند، اما اینطور نیست. با این حال، مو یا خز حیوان خانگی می تواند حامل آلرژن باشد. علائم آلرژی به حیوان خانگی می تواند در صبح رخ دهد، به خصوص اگر حیوان خانگی شما در اتاق خواب کنار شما بخوابد. اگر حیوان خانگی خود را بیرون از اتاق خواب خود نگه دارید و لباس های خود را قبل از خواب عوض کنید، ممکن است آلرژی های صبحگاهی را تسکین دهید.


کپک ها


کپک ها می توانند به راحتی هم در داخل و هم در خارج از خانه زندگی کنند، به این معنی که ممکن است در تمام طول سال به کپک آلرژی داشته باشید. هنگامی که منبع کپک مختل می شود، هاگ ها در هوا آزاد می شوند. برای یک فرد آلرژیک، تنفس این مواد می تواند باعث واکنش شود. در داخل خانه، کپک ممکن است در مناطق مرطوب مانند حمام، آشپزخانه و زیرزمین دیده شود. مکان های رایج برای یافتن قالب در فضای باز عبارتند از:


برگ های مرده

کمپوست

چمن ها

دانه ها

علائم آلرژی در صبح


علائم آلرژی در صبح مانند علائم آلرژی در هر زمان دیگر از روز است. با این حال، گاهی اوقات علائم آلرژی صبحگاهی شدیدتر است و می تواند شامل موارد زیر باشد:


عطسه

آبریزش یا گرفتگی بینی

خستگی

خارش چشم

چشمان باد کرده

خارش گوش

سرفه

در موارد شدید آلرژی صبحگاهی، ممکن است علائمی شبیه به آسم مانند دشواری تنفس، خس خس سینه و سرفه را تجربه کنید.


تشخیص آلرژی صبحگاهی


پزشکان آلرژی را بر اساس علائم و آزمایشاتی که واکنش آلرژیک را تایید می کنند، تشخیص می دهند. آلرژی صبحگاهی زمانی تشخیص داده می‌شود که علائم شما در صبح شدیدتر باشد. تشخیص ممکن است شامل موارد زیر باشد:


غربالگری شرایط زمینه ای: پزشک مراقبت های اولیه یا متخصص آلرژی شما (پزشکی که در زمینه آلرژی و آسم آلرژیک تخصص دارد) سابقه پزشکی شما را بررسی می کند، از جمله اینکه آیا سابقه خانوادگی آلرژی یا آسم دارید یا خیر. پزشک معاینه فیزیکی نیز انجام خواهد داد.

ارزیابی علائم: پزشک علائم شما را ارزیابی می کند، از جمله اینکه چه چیزی باعث ایجاد آنها می شود و زمانی که اغلب رخ می دهند.

تست های آلرژی: این ممکن است شامل آزمایش های پوستی، آزمایش خون یا هر دو باشد.

تست های پوستی

تست های استاندارد طلایی پوست برای تعیین و تشخیص علت اصلی آلرژی صبحگاهی در مطب متخصص آلرژی انجام می شود. دو نوع تست پوستی عبارتند از:


تست خراش: در این روش قطرات یک ماده حساسیت زا روی پوست خراشیده می شود و سپس محل واکنش مشاهده می شود.

تست داخل پوستی: مقدار کمی ماده حساسیت زا به زیر پوست تزریق می شود و سپس محل واکنش مشاهده می شود.

آزمایشات خون


در آزمایش خون برای تشخیص آلرژی صبحگاهی، سطح آنتی بادی های ایمونوگلوبولین E (IgE) در پاسخ به آلرژن ها بررسی می شود. IgE نوعی آنتی بادی است که وقتی بدن به یک آلرژن حساس باشد تولید می شود. آزمایش IgE می تواند محرکی را که باعث علائم شما می شود شناسایی کند.


پیشگیری از آلرژی صبحگاهی

خوشبختانه راه حل هایی برای تسکین علائم آلرژی صبحگاهی وجود دارد. برخی از چیزهایی که باید امتحان کنید عبارتند از:


پنجره ها را ببندید: وقتی تعداد گرده ها زیاد است، پنجره ها را ببندید و به جای آن از تهویه مطبوع استفاده کنید.

داروهای آلرژی مصرف کنید: آنتی هیستامین ها می توانند علائم آلرژی شما را زمانی که قبل از قرار گرفتن در معرض گرده مصرف شوند تسکین دهند.

دوش گرفتن قبل از خواب: دوش گرفتن گرده ها را از پوست و موهای شما پاک می کند. قبل از رفتن به رختخواب، حتما لباس هایی بپوشید که در معرض مواد حساسیت زا قرار نگرفته باشند.

کاهش رطوبت محیط: این می تواند به کاهش آلرژی به کنه گرد و غبار و آلرژی به کپک های داخلی کمک کند.

اتاق خواب و خانه خود را به طور منظم تمیز کنید: تشک و بالش خود را با پوشش های مخصوص گرد و غبار بپوشانید و هر هفته ملافه های خود را با آب گرم بشویید. علاوه بر این، سطوح سخت و فرش ها، به خصوص آنهایی که در اتاق خواب هستند، جاروبرقی بکشید.

فرش را با کفپوش سخت جایگزین کنید: شوره حیوانات خانگی و کنه های گرد و غبار دوست دارند در فرش پنهان شوند. اگر نمی توانید همه فرش های خانه را تعویض کنید، از فرش اتاق خواب خود شروع کنید.


درمان آلرژی صبحگاهی

اغلب، آلرژی صبحگاهی یک بیماری خفیف و گاهی فصلی است. در موارد دیگر، آنها شدیدتر می شوند. اگر تغییر سبک زندگی و آنتی هیستامین های بدون نسخه (OTC) به تسکین علائم کمک نمی کند، بهتر است برای تشخیص و برنامه درمانی رسمی به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است کورتیکواستروئیدهای داخل بینی را توصیه کند که برخی از آنها بدون نسخه در دسترس هستند.


ایمونوتراپی (معروف به تزریق آلرژی) همچنین می تواند به کنترل آلرژی کمک کند، زمانی که اجتناب از محرک ها دشوار است. آنها به ویژه در برابر محرک های رایج آلرژی صبحگاهی مفید هستند. اما هنگامی که علائم آلرژی صبحگاهی شدید مانند خس خس سینه، سرفه یا مشکل در تنفس دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.


سوالات متداول

آیا آلرژی صبحگاهی من قابل درمان است؟ آلرژی ها، از جمله آنهایی که علائم صبحگاهی دارند، گاهی اوقات می توانند با واکسن های آلرژی درمان شوند. آلرژی صبحگاهی را می توان با تغییر سبک زندگی، اجتناب از آلرژن و دارو کنترل کرد.


آیا آلرژی صبحگاهی باعث سردرد و سایر علائم می شود؟ بله، سردردهای سینوسی و میگرن با آلرژی همراه بوده است. این به این دلیل است که آلرژی می تواند باعث تورم در حفره های سینوسی شود که منجر به درد و فشار می شود.آلرژی صبحگاهی من چقدر طول خواهد کشید؟ مدت زمانی که آلرژی صبحگاهی طول می کشد به علت اصلی آن بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر آلرژی صبحگاهی شما ناشی از حساسیت فصلی به گرده است، آلرژی صبحگاهی شما باید پس از کاهش تعداد گرده از بین برود. علاوه بر این، می توانید علائم خود را با اجتناب از محرک ها یا مصرف OTC یا داروهای تجویزی مدیریت کنید.


آخرین کلمه


علائم آلرژی که در صبح تجربه می شود ممکن است به دلیل گرده، کنه گرد و غبار، حیوانات خانگی یا کپک باشد. متخصص آلرژی می تواند به شناسایی منبع آلرژی و ارائه راهکارهایی برای مدیریت علائم شما کمک کند. اگر به دنبال تسکین آلرژی صبحگاهی هستید، کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید. اما مهمترین چیز تشخیص علت اصلی این وضعیت است.


اغلب، افراد می توانند بر اساس زمان ظاهر شدن علائم و عوامل تحریک کننده آن ها حدس های دقیقی در مورد اینکه به چه چیزی حساسیت دارند، بکنند. با این حال، تنها راه مطمئن برای شناسایی آلرژی خود از طریق آزمایش آلرژی است.


ممکن است بتوانید علائم آلرژی صبحگاهی خود را با تمیز کردن مکرر اتاق خواب و رختخواب، استفاده از پوشش های گرد و غبار برای بالش و رختخواب، دوش گرفتن قبل از خواب، برداشتن فرش از اتاق خواب و بسته نگه داشتن پنجره ها در شب کاهش دهید. .

فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده