بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» آیا عمل دیسک گردن خطرناک است؟

آیا عمل دیسک گردن خطرناک است؟

بررسی علت زانو درد در حالت نشسته و ایستاده


امروزه افراد به دلیل تغییر در سبک زندگی و الگوهای کاری، زمان بیشتری را در حالت نشسته می گذرانند. به همین دلیل درد زانو در هنگام نشستن یا ایستادن بیشتر از قبل شده است. درد زبان بخشی از بدن است. دستگاهی که به بدن شما می گوید که اندامی تحت فشار است یا مشکلی دارد. بنابراین، گوش دادن به آنچه بدن شما از طریق درد به شما می گوید بسیار مهم است و می تواند به جلوگیری از صدمات و عوارض جدی کمک کند.


در این فصل دلایل زانو درد هنگام نشستن و ایستادن را به شما می گوییم تا بتوانید آگاهانه تر با درد و ناراحتی در ناحیه پا و زانو مقابله کنید.


عادات اشتباه علت زانو درد در هنگام نشستن و ایستادن است


بیشتر مشکلات و دردهای عضلانی ناشی از عادات بد و رفتارهای روزمره است. تکرار این اشتباهات آسیب جدی و جبران ناپذیری به ستون فقرات، عضلات و فرم بدن وارد می کند. همچنین یکی از دلایل زانو درد هنگام بلند شدن از حالت نشسته است. اشتباهات رایج هنگام نشستن یا ایستادن عبارتند از:


برای مدت طولانی بنشینید یا بایستید


بسیاری از افراد به خصوص کارگران و کسانی که پشت میز می نشینند به دلیل نشستن طولانی مدت دچار آسیب دیدگی زانو می شوند. نشستن روی صندلی باعث جمع شدن خون در پاها و جلوگیری از گردش بهتر خون می شود. این مشکل علاوه بر شکستگی مویرگ ها و تورم ساق پا، به دلیل استرس و فشار وارده به زانو باعث درد و آسیب به زانو نیز می شود. استفاده از کمربند طبی یا زانوبند تا حد زیادی از این آسیب ها جلوگیری می کند.


بهتر است هر 60 تا 90 دقیقه بایستید و 2 تا 5 دقیقه به آرامی راه بروید و عضلات پشت پاها را شل کنید. این فعالیت باعث کاهش درد زانو در هنگام نشستن می شود.


زانو درد هنگام نشستن و ایستادن


نشستن برای مدت طولانی می تواند باعث درد زانو در هنگام ایستادن شود


قرار دادن بدن در وضعیت نامناسب


یکی از دلایل زانو درد، وضعیت غیر طبیعی در حالت نشسته یا ایستاده است. استفاده از میز و صندلی مناسب در حین کار و تنظیم وضعیت بدن با توجه به آناتومی آن بسیار مهم است. زمانی که روی صندلی یا کامپیوتر کار می کنید، وضعیت نشستن شما باید به گونه ای باشد که کمترین فشار را به کمر، زانو، گردن و بازوها وارد کنید.


استانداردهای مختلفی برای نشستن افراد در نظر گرفته شده است. اما به نظر می رسد که بهترین استاندارد نشستن را بدن شما تعیین می کند. اگر قسمتی از بدن هنگام کار احساس درد و ناراحتی کرد، نشان دهنده فشار وارده به آن و رفتار نادرست با شماست.


یکی از رایج ترین عادات و اشتباهات نشستن، قرار دادن یک پا روی پای دیگر است. این رفتار فشار زیادی به زانو وارد می کند و هنگام ایستادن یا نشستن باعث درد زانو می شود. استفاده از زیرپایی بعد از نشستن طولانی مدت می تواند به پیشگیری از مشکلات زانو کمک زیادی کند.


یک صندلی مناسب و استاندارد با ویژگی های زیر پیدا کنید:


نشستن روی آن آسان است.


صندلی باید دارای تکیه گاه در بالا و پایین باشد.


ارتفاع آن قابل تنظیم است و به شما اجازه می دهد پاهای خود را روی زمین قرار دهید.


هنگام نشستن زانوها باید زاویه 90 درجه داشته باشند.


برای جلوگیری از درد زانو در حالت نشسته و ایستاده، قرار دادن بالش یا لوله طبی روی صندلی نیز اقدام مناسبی است. بهتر است صندلی انتخابی شما از نظر تکیه گاه، نشیمنگاه و ارتفاع قابل تنظیم باشد. در این صورت به راحتی صندلی را با توجه به فرم بدن خود تنظیم خواهید کرد.


آرتروز


وضعیت بد و عادات نشستن باعث افزایش درد و آسیب زانو می شود


علل زانو درد در هنگام نشستن و ایستادن بیماری های اساسی هستند


گاهی اوقات علت زانو درد در هنگام نشستن و ایستادن به دلیل بیماری های زمینه ای و مزمن در افراد است. کسانی که مشکلات جدی پا یا زانو دارند، همیشه درد زانو را احساس می کنند و تحت تاثیر قرار می گیرند. از شایع ترین مشکلات زانو می توان به موارد زیر اشاره کرد:


آرتریت زانو


آرتریت روماتوئید به ساییدگی و پارگی غضروف اشاره دارد. برای افرادی که مشکلات زانو دارند، دلایل زانو درد هنگام نشستن یا ایستادن ناشی از ساییدگی و پارگی غضروف زیر کاسه زانو یا مفصل زانو است. این بیماری حتی در هنگام خواب و استراحت همیشه باعث زانو درد می شود. با تشخیص زودهنگام و عدم غفلت از درد می توان از این آسیب ها پیشگیری کرد و با فیزیوتراپی بهبود یافت.


بورسیت کشکک


بورسیت کشکک علت زانو درد در هنگام نشستن و ایستادن است که با تورم زیاد همراه است. بورس ها کیسه هایی پر از مایع بین استخوانی هستند که از زانو در برابر ضربه محافظت می کنند. اگر این کیسه به دلیل ضربه یا عفونت متورم شود، درد و ناراحتی در ساق پا و زانو احساس می شود.


درباره ورزش تنگی ستون فقرات (کمر و گردن) بیشتر بدانید.


کیت بیکر


کیست بیکر کیست یا کیست پشت زانو است که باعث تورم و تجمع مایع در ناحیه می شود و باعث درد و ناراحتی می شود.


بیماری منیسک


منیسک از دو غضروف کریکوئید در کناره های زانو تشکیل شده است. این قسمت از بدن به حرکت نرم مفصل زانو کمک می کند. پارگی یا پارگی منیسک می تواند باعث درد زانو در هنگام نشستن یا ایستادن شود.


زن و شوهر


به طور کلی این بیماری در زنان بالای 50 سال شایع است. آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است. در این بیماران، بدن به سلول ها و مفاصل سالم حمله می کند و به آنها آسیب می رساند و باعث درد و ناراحتی می شود.


سندرم زانو درد


این بیماری که به زانوی دونده معروف است، معمولا مردان و زنان جوان را درگیر می کند. برای اکثر ورزشکاران، علت زانو درد هنگام نشستن یا ایستادن، التهاب تاندون کشکک است. البته این نشانه ورزشکار، فشار بیش از حد به زانو یا اضافه وزن نیست.


سندرم درد پاتلوفمورال


سندرم درد پاتلوفمورال، علت زانو درد در هنگام نشستن و ایستادن در ورزشکاران


جلوگیری از درد زانو در حالت نشسته و ایستاده


با دانستن علل زانو درد در حالت نشسته و ایستاده و با تمرکز بر شرایط مزمن و گذشته، می توانید از آسیب جدی و غیرقابل برگشت به زانو و پاهای خود جلوگیری کنید. اقدامات زیر می تواند به درد زانو در هنگام نشستن و ایستادن کمک کند:


افزایش انعطاف پذیری و حرکت فیزیکی در هنگام نشستن: در حین کار بایستید و در فواصل زمانی معین راه بروید. حرکات کششی و ماساژ پا به طور موثر جریان خون را بهبود می بخشد و درد را کاهش می دهد. اگر درد زانو شما مداوم است و با استراحت بهبود نمی یابد، حتما به پزشک مراجعه کنید.


یک سبک زندگی خوب برنامه ریزی کنید: برای جلوگیری از درد زانو هنگام نشستن و ایستادن، به سبک زندگی خود توجه زیادی داشته باشید. داشتن یک رژیم غذایی مناسب و خوردن غذاهای سالم، مغذی و سرشار از ویتامین می تواند از بسیاری از مشکلات زانو و پا جلوگیری کند. ورزش همچنین به حفظ سلامت استخوان، عضله سازی و حفظ وزن متعادل کمک می کند. عضلات قوی فشار روی استخوان ها، رباط ها و غضروف ها را کاهش می دهد.


استفاده از زانوبند، درج و کمربند طبی: کمربند و زانوبند طبی به همراه درج کفش طبی آسیب و فشار زانو را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. با این روش از درد زانو در حالت نشسته و ایستاده خلاص خواهید شد. با استفاده مداوم از ارتز طبی زانو از بروز بیماری های مزمن در سنین بالا جلوگیری می کنید.

فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده